• MEHMET SAVAŞ: 0 505 740 45 74
  • Sualtı Rugby Nasıl Oynanır ?
TSSF Sualtı Branşlar...
Sualtı Rugby Nasıl Oynanır ?
  • Sualtı Rugby Nasıl Oynanır ?

SUALTI RUGBY


Sualtı rugby oyununda 1 takım toplam 11 kişiden oluşur. 6 kişi suda ve 5 kişi değişme hattındadır.Oyun 6'şar kişiden 15dk'lık 2 devre olarak oynanır. Devre arası 5dk'dır. Maç uzarsa 3dk'lık iki devre daha oynanır.Devre arası 1dk'dır. Beraberlik yine bozulmazsa penaltılara geçilir.Oyunda toplam 3 hakem vardır. 1 su üstü hakemi, 2 tanede tuplu olarak sualtı hakemi vardır.

Oyun sahasının olculeri 12m uzunlugunda ve 8m genisliginde veya 18m uzunlugunda ve 12m genisliginde olmalıdır. Havuzun derinligi 3.90m ile 5.50m arasında olmalıdır.(ideal olanı 5m derinliktir)

Oyunda oynanan top dışı zımpara edilmis, ici 5 litrelik tuzlu suyla doldurulmus ozel bir topdur. Bu top dipte atılınca 3-4m gitmektedir. Potalar (kaleler) oyun sahalarının karsılıklı olarak dipte bulunur. Oyunda gol olabilmesi icin bu topun tamamının potanın icine girmesi gerekir.

Oyunda faul olan hareketler: rakibi batırmak veya su üstüne cıkmasına engel olmak, maske, palet, snorkel veya mayosundan cekmek. Topsuz olan oyuncuyu tutmak. Bu hareketleri yapan sporcu 2dk ceza alır. Ve kenarda cezalı sporcu bolumunde bekler. Suresi dolduktan sonra maça tekrar geri doner. 1 maçta, 3 defa 2dk cezası alan oyuncu maçtan atılır.

Oyunda kullanılan malzemeler: Palet arkası kapalı, boyu 63cm geçmemelidir. Maske cift cam olmalıdır. Nefes almak icinde snorkel kullanırız. Maçlarda sporcuların tanınması icin numaralı su topu başlıkları takarız. Eğer bir takımın kalecisi kırmızı başlıklı boneyi takarsa yarı sahayı geçemez.

Faullerin kullanımı: Faul olduğunda, atısı kullanıcak takımla karsılayacak takım arası 2m olmalıdır. Top havaya kaldırılıp, 5sn icinde sudaki diger arkadasına pas olarak atılır. Eğer faul 5 sn icinde ve dogrusekilde kullanılmazsa top karsı taraf geçer. Penaltı atışında ise oyuncu 45sn içinde gol atmalıdır. Eğer atamazsa top ortadan başlar. Oyun başlarken oyuncular bir kollarını duvara deyerek başlar. Duvara deymeden oyuna başlayan oyuncu 2 dk ceza alır.